Zdeněk Homola: Mimochodem

Úterý 10. května 2022

Rudé Rusko

Možná ne každý, kdo prošel socialistickými a postsocialistickými školami, si to uvědomuje. Druhou světovou válku začalo Německo a SSSR napadením Polska. Přesněji Německo se Slovenskem a Svobodným státem Gdaňsk 1. září 1939, SSSR do Polska dorazil 17, září. Za necelý měsíc bylo Polsko anektováno a rozděleno dle "Německo-sovětské smlouvy o přátelství, spolupráci a vymezení demarkační linie".

K opačnému konci války: osvoboditel by měl přijít a odejít, a nikoli se zmocnit nadvlády nad územím jakožto válečnou kořistí. V první fázi částečně zprostředkovaně díky páté koloně (1948), v druhé fázi v největší nebo druhé největší tankové operaci v dějinách lidstva (1968).

Nepsal bych tu takové samozřejmosti, ale včera jsem absolvoval rozhovor s vysokoškolsky vzdělaným vrstevníkem ze sportoního prostředí, pro kterého je Lenin nejlepší člověk na světě, SSSR nejpokrokovější země (jak nás oba učili od mateřské školky). A nyní je v tom ubezpečován desinformační propagandou, kterou sám dál šíří. Včerejší Putinovy "pravdy" mu jistě učarovaly, ale to uslyším až za týden. Tak trochu zuřím, vždyť jsme další na řadě, pokud by se jim dařilo.

Lenin... Jako dnes Zeman, visel nám na prvním stupní základní školy nad katedrou portrét Lenina. Vypadal jako krutý hrdlořez a přitom nám opravdu zdůrazňovali, že to byl nejlepší člověk všech dob. Tak jsem tomu chtěl věřit a byl jsem na sebe naštvaný, že mám tak blbý vkus, že to nedovedu rozpoznat...