Že nevíte, co je amfiteátr? Že víte? Tak sorry.
Amfiteátr jsou dvě půlkruhová divadla (theatry) proti sobě, čili kruhová nebo oválná stavba s hledištěm na obou stranách (=amfi) arény. Amfiteátry sloužily pro sledování gladiátorských zápasů, zápasů se šelmami nebo pro námořní bitvy. Amfiteátrů bylo v antickém světě cca 230, nejznámější je římské Koloseum (Colosseum), aréna ve Veroně, v Pule aj. Nejbližší je u Vídně v Carnuntu (mimochodem některé ruiny civilní části římského města jsou dnes v Carnuntu restaurovány metodou experimentální archeologie, tedy původní technologií, je to úžasné).
No a v antickém světě byly i ony půlkruhové teátry (latinsky theatrum, řecky théātron), kterým u nás bůhví proč říkáme amfiteátry, sloužily ke sledování komedií a tragédií.
K přednesu poesie sloužily podobné menší, často zastřešené odeony (řecky ōideion).
No a v Řecku byly i obdobné půlkruhové stavby zvané búleutéria (búleutérion), kde se denně scházela rada města (búlé) a větší ekklésiastéria, kde občasně všichni plnoprávní obyvatelé města (ekklésia).
A pro doplnění, v Řecku byly dlouhatánské hippodromy zpravidla ve tvaruj písmene U (pro koňské závody), v Řecku podobná stadia (stadion) zvaná v římské říši cirky (circus) pro dostihové i atletické závody.
Čtverhranná cvičiště se v Řecku nazývala gymnasia (gymnasion, podle gymnos=nahý), mladší chlapci trénovali box a zápas v palaistrech (palaistron).
Dnes by většina lidí řekla stadióny, cirkusy atd., ale mně to nedá. Stejně jako trpím, když někdo řekne Fórum romanum a ne Forum románum, nebo dokonce Génius loci místo Genius locí. Je to takové moje zbytečné utrpení, vím, svět se valí dál a nedbá na poslední zbytky klasické vzdělanosti. Naučila mě to maminka, která měla 8 let na gymplu latinu a čtyři roky starořečtinu, a potencoval zeť, který vyučuje dějiny antiky a učil latinu na gymnasiu, dokud předmět pro nezájem nezrušili.