Zdeněk Homola: Mimochodem

Neděle 8. srpna 2021

Skejt

Včera jsem, vlastně už předevčírem, našel na Facebooku poutač na křest nového cédéčka Wohnoutů, bylo tam napsané, že se koná DNES, tedy včera, vlastně už předevčírem, v 18 hodin ve skejtparku na Štvanici. Náhodou jsem věděl, kde to je, ono to tam strašidelně duní, hučí, klape, jsou tam takové ty rampy, na kterých mládež drandí na kolečkových prknech, jednou jsme totiž s manželkou šli schovat se před ruchem velkoměsta do pokojného parku na Štvanici a projet se přívozem. Ale před deštěm jsme se schovali do toho rambajsu. Moji synovci patří mezi pionýry skateboardingu v Čechách, Matěj o té historii napsal i tlustou knížku, kterou vidím tady za zády v knihovně.

Tak jsem věděl, kam mám jít, i jak se na to obléct, abych nevypadal jako troglodyt. Půjčil jsem si od vnuka mikinu s kapucou, no ale byla mi malá. Tak jsem sháněl aspoň takovou tu čapku s přezkou na čele, abych byl kůl. Tu jsem ale doma neměl a v obchodech jsem to taky nesehnal, koukali na mě bůhvíproč jak na idiota. Jsem ale kreativní a nakonec jsem vzal golfovou kšiltovku, a ta, když se obrátí tím štítkem dozadu, vypadá docela hustě, s tou tam zapadnu. Má nápis Tiger Woods, to zní docela skejťácky, ne? No, ještě kanady po dědečkovi a prkýnko po babičce do podpaží. Vypadal jsem fakt dobře. Jenže výčepní u tamějšího stánku mi řekl, že křest byl už včera, totiž předevčírem, vlastně už přededevčírem. No, nesmím holt číst den staré zprávy, i když je tam napsáno DNES.

Vlastně jsem šel na Štvanici proto, že jsem zatím vždycky podpořil chudé, pak bohaté, a dnes nejspíš znovu covid-chudé muzikanty koupí cédéčka. Ale Bontonland, kam jsem vyslal vnuka, je zrušený, a všechno ostatní zřejmě taky. Tak jedině na té Štvanici, ovšem, jak říkám, marně. Jak to ale sehnat, aby to bylo čerstvé zboží a ne týden prolezlé bůhvíjakými íšopy. Pak jsem přece jen našel nějakou prodejnu docela blízko a už to mám doma. Huh! Mladý prodavač na mě koukal taky jak na idiota, čepice s přezkou na čele, prkýnko, kanady, co jsem nosil už před půl stoletím, čvaňháka v hubě, co jsem vydloub ze škvíry mezi dlažebními kostkami, a geronto ksicht. Viděl jsem mu na očích, jak pohrdá svými zákazníky, kteří si to nedovedou stáhnout z internetu a davají za to peníze. Teď ještě sehnat nějakýho discmana, abych si to pod přezkovkou pustil. Ještě se to prodává? Elektro na Smíchově mi taky zrušili.