Úterý 13. února 2024
Korida
Před pár lety jsem se octnul v Seville, slavném hlavním městě Andalusie, a navštívil Plaza der Toros, arénu pro corridu, česky psáno koridu. Bohužel nebyla sezóna, a tak jsme si jen prohlédli arénu a její zákulisí s průvodkyní. Zaujala mě busta nejslavnějšího býka na zdi nad vnitřním vchodem a údaj, že zvítězivší býci jsou "forever free" na místních pastvinách, když tam nakonec dožijí, octnou se asi ve věčných pastvištích. Průvodkyně mluvila směsí španělštiny a angličtiny, tohle jsem jí zrovna rozuměl. Jinak ale o koridě nevím nic, leda jsem snad kdysi četl cosi od Hemingwaye.
Ale dneska jsem diskutoval se Sanch Martou, jinak českým vydavatelem, žijícím kdesi na jihu Španělska daleko východně odtud, který neúnavně píše o koridě.
V koridě se vlastně nezápasí "kdo z koho", není to zápas, ale slavnost, prastarý rituál s přesnými pravidly, rozdělený do několika fází, které musí proběhnout, i když je třeba matador zraněn, to ho nahradí jiný.
Nevím, jestli si to přestavuju dobře, ale možná je to něco jako rituální oběť, asi navazuje na gladiátorské slavnosti v antice. Aréna vypadá podobně jako amfiteátry, tedy kruhové či oválné stavby v Řecku a Římě.
Korida je úžasný starobylý rituál, v podstatě existuje, co je člověk člověkem, viz jeskynní malby. Člověk se potýkal s mocnými zvířaty, silnějšími, než byl sám, musel na ně vyzrát, dávaly mu potravu masem i mlékem, choval se k nim s úctou, byl to boží dar. Dnešní korida je dotažená k dokonalosti, ty hrdé pózy matadorů i býků...
Ještě generace mého dědy prahla po noblese, viz třeba sokolské slavnosti, Masaryk na koni se snažil vychovat Čechy v patricijský národ, no komunisti přesně naopak – potřebovali mít plebejce. Zatímco sokolské slety byly prodchnuty ohromným upřímným nadšením, socialistické spartakiády byly k pohrdání a smíchu.
Zajímavé, že se k nám korida nedostala, když se díky Habsburkům leccos importovalo ze Španěl, třeba mi to však uniklo. Koně ano, ty by ostatně chtěli aktivisti taky vyhubit, aby je lidi netrápili. To je taková zvláštní logika...
Publikum na konci slavnosti může máváním šátky výkon býka ocenit a prezident koridy ho vyvěšením oranžového šátku omilostní, takže je forever free... Jinak jde na jatka, jako všichni ostatní býci na světě, korida nekorida. Maso je velmi ceněné. Nejde jen tak o obyčejné býky, jsou to nejpůvodnější potomci původních evropských turů, je o ně náležitě pečováno. Celý život do 5-6 let věku, kdy jdou do akce, se pasou na přírodních pastvinách. Zatímco býk při koridě umírá hrdě při tom, k čemu byl stvořen, proto má rohy, jateční hovádka jsou jen součástí továrny na maso. Ani nevím, jakými hormony je prosycen býk, který hrdě bojuje, a jakými, když je průmyslově masakrován, kdybychom tedy mluvili o kvalitě masa pro člověka. Mimochodem, jateční věk skotu je 12 ař 14 měsíců, tato zvířata si dospělého věku neužijou, natož ta určená pro telecí maso.
Na české Wikipedii je ostudně tendenční primitivní článek, zaměřený proti koridě. Anglická Wikipedie, jak už to bývá, je korektní. Pro podrobnější informace tedy doporučuji tu.
No a proč je takové tažení proti koridě? Sanch Marta to vysvětlil, španělským aktivistům, resp. komunistům, nejde o ochranu zvířat, ušlechtilí býci, jejich krávy a telata by ostatně šli rovnou na porážku, protože, co s nimi... Jde o vyvlastnění pozemků.