Neděle 24. listopadu 2024
Puzzle
Slovní salát je termín z oblasti obecné psychiatrie, já ho znám z učebnice profesora Myslivečka z 60. let minulého století.
Slova a věty jsou nahodilé promíchány, asi jako když vyndáme z několika krabic puzzle a vysypeme všechny ústřižky na stůl.
Projev nedává smysl, posluchač během několika vteřin ztratí nit, kterou očekává, je otrávený, nechce se mu to poslouchat, nelze reagovat, nemá se čeho chytit, nemůže navázat dialog. Je bezradný.
Klasická psychiatrie přiřazuje tento symptom ke schizofrenii.
Někteří psychologové ho však popisují i u poruch osobnosti, kde se tak děje také nevědomě. Avšak když ta osoba zjistí, jak je to účinné, pak i vědomě.
Když se takový člověk octne v úzkých a má třeba vysvětlit, co provedl, rozmetá dialog slovním salátem, plácá nekonečně dlouho nesmysly, že se ten druhý nedostane ke slovu a zhnuseně utíká z boje.
Intelektuálové se napřed snaží to puzzle poskládat, pak si ale klepají na čelo, když zjistí, že to nejde. Ti nevzdělaní naopak nábožně hledí, jak jejich guru suverénně ovládl debatu, jsou zvyklí, že obsah tak jako tak nechápou.
Psychologové, kteří se upsali ďáblu a vymýšlejí manipulativní techniky pro politiky, dávno zjistili, jak je tato metoda účinná. A není tak obtížné se ji naučit.
Dokázal to i jeden pilný ujko naší politiccké scény a tím se vysvětluje, že někdy mluví racionálně, ale když se dostane pod tlak, nasadí tuto psychologickou bombu.
Nemluví tak, protože by byl slabomyslný, dementní, zfetovaný, či neuměl česky, jak si lidé myslí. Ale naučili ho to bezpochyby jeho poradci.
Měli to snadné, ujko má přirozený talent.