TISK HLEDÁNÍ PŘIDAT VZKAZ NÁVŠTĚVNÍ KNIHA - FÓRUM
 
Nejnovější Novější StaršíNejstarší
Vanda (Pátek 16. listopadu 2007)  
Linie spojují významná místa, snad dávné poutní svatyně, vrchy a zázračná místa. Lidé zde pociťovali boží přítomnost.


J. Čihák (Úterý 31. července 2007)  
Pravoúhlý vrchol jsem přesunul z Levého Hradce na Řivnáč. Je odtud vidět do Chaber i do Horoměřic. Oba směry nemají nic společného s významnými body slunečních drah. Proto podporuji úvahu, že oba balvany byly zasazeny až v době, kdy sluneční mýty měly význam jen pro heretiky. Odvěsny už nejsou v poměru 2:3, ale pravý úhel se naopak velmi vylepšil na cca 90˚. Na spojnici Řivnáč-Horoměřice leží únětický kostel.

Linii Budeč-L.Hradec-Chabry jsem změnil na Budeč-Řivnáč-Chabry.


Z. Homola (Úterý 24. července 2007)  
Abych byl sebekritický: sám jsem taky v textu ponechal údaj, že linie k Jeruzalému směřuje na opačnou stranu k Budči, vycházelo to tak přesně na mapě středních Čech, kterou jsem první použil. Patrně se však nejednalo o gnomonickou mapu, při přeměření na gnomonické mapě či programem na výpočet ortodrom na kulové ploše se linie také o několik set metrů uchyluje při vzdálenosti bodů 18 km.


Z. Homola (Úterý 24. července 2007)  
No já bych byl opatrný. Co se týče měřitelných hodnot, linie Budeč-menhir v Chabrech míjí kostel Sv. Klimenta na L. Hradci cca o 860 metrů při celkové vzdálenosti úsečky 15,7 km (viz amapy.cz, kde lze vytyčit přímky v rámci měření vzdáleností; kursor se zabodne do jednoho místa, pak se jede šipkami (nestačí-li nám obrazovka) a kursor se zabodne do cílového místa). 93° taky není zrovna přesvědčivé.
Krom toho autenticita "menhirů" na našem území je velmi sporná, obávám se, že různí nadšenci v posledních 150 letech jsou schopni prohlásit za menhir každý větší podlouhlý šutr a postavit ho svisle, znám to dobře z oblasti České Sibiře. Ač jsem hledal, nikde jsem nenašel u žádného našeho "menhiru" důkaz, že by šlo skutečně o pravěký objekt. Tím nechci říct, že by tu menhiry kdysi nebyly, ale v bezprostředním okolí takového objektu by musely být archeologické stopy po jeho používání, což, pokud vím, nikde nejsou.


J. Čihák (Úterý 24. července 2007)  
Znovu jsem prohlížel spojnice na mapách. V Praze je několik křížů různých typů. Záleží na tom, jak se na to díváme. A také co chceme vidět.

Zbraslavský klášter má geometrickou spojitost s menhirem v Horních Chabrech. Je to zvláštní, ovšem nedaleký menhir u Horoměřic byl opracován a opatřen křížem. Uctívání balvanů přetrvává dodnes.

Oba menhiry s kostelem sv. Klimenta na Levém Hradci tvoří téměř pravoúhlý trojúhelník. Odvěsny jsou v poměru cca 2:3 a svírají úhel 93˚. Kostel stojí na akropoli slovanského hradiště. K slunovratům žádné vztahy nejsou.

Budeč, Levý Hradec a menhir v Chabrech jsou téměř v linii. Stejně tak Budeč, menhir u Horoměřic a sv.Matěj v Dejvicích.


Z. Homola (Pondělí 9. července 2007)  
Omlouváme se návštěvníkům, kteří hledají informace o prohlídkách areálu. Tyto stránky jsou zaměřeny na popis a historii památek, sekce 'Prohlídky areálu' byla vytvořena na přání, které bylo vzneseno v tomto fóru; obsahuje jen odkazy na instituce spravující památky, především jde o Správu pražského hradu. Sami nemáme kapacity na průběžné sledování a aktualizaci podobných údajů. Nicméně vyjímám ze stránek Správy pražského hradu: Některé prostory Pražského hradu jsou využívány jako výstavní nebo koncertní sály. Jsou přístupné příležitostně, po zakoupení samostatné vstupenky. Jde o tyto objekty: Císařská konírna, Tereziánské křídlo Starého královského paláce, Nejvyšší purkrabství, Královský letohrádek, Míčovna v Královské zahradě, Jízdárna Pražského hradu.


Jan Baše (Neděle 17. června 2007)  
Dobrý den,
možná jsem trochu nešikovný, ale ať jsem se snažil sebevíc, nidke jsem nenašel informace o otevírací době v Belvederu (ani třeba cenu). Poradí mi někdo?
Děkuji - jan.base@seznam.cz


J. Čihák (Středa 16. května 2007)  
Další adresy:

http://www.kpufo.cz/portal/view.php?cisloclanku=2004111601
http://souvislosti.cz/archiv/cilek4-93.htm


J. Čihák (Úterý 15. května 2007)  
Hypotéza o Jeruzalémské linii se zdá příliš fantastická. Nevíme, jakým postupem mohla být linie vyměřena. Záhadu snad trochu osvětlí stránka o starých mapách a měření.

http://matrix-2001.cz/v2/default.aspx?aid=1527


J. Čihák (Úterý 15. května 2007)  
Další adresy:

http://mwm.cz/CD/c1211.htm
http://havran.euweb.cz/phtml/pkcp.phtml


J. Čihák (Sobota 12. května 2007)  
Pro pana Karla P. a další zájemce. O historii posvátných linií se dozvíte více na http://narayan.cz/main.php?show=cl&id_cl=333


Karel P. (Čtvrtek 3. května 2007)  
Ty linie a trojúhelníky jsou zvláštní. Kdoví jakou magickou moc jim přisuzovali.


J. Čihák (Úterý 13. března 2007)  
Zlatý trojúhelník jsem zatím nenašel, ale zajímavý je rovnoramenný trojúhelník sv. Prokop, sv. Haštal a rotunda sv. Martina, který se zlatému velmi podobá (poměr rameno/základna je 3:2). Vznikl 30. října 1898 položením základního kamene ke kostelu sv. Prokopa u příležitosti 50. výročí panování císaře Františka Josefa I. Přestože se matematické vztahy v trojúhelníku zdají být velmi magické, vznikl následkem vypočítavosti při pozemkových spekulacích. Obecní zástupci snad ani netušili, jaké zvláštní geometrické uspořádání vzniklo.


J. Čihák (Středa 7. března 2007)  
Nevěřil jsem, že by mohl v Praze existovat pravoúhlý trojúhelník s odvěsnami v poměru 1:2 a navíc mít další funkci. A je tady. Ve zlatém řezu leží střední dům Staroměstské radnice. Jeho původ a stáří jsou zahaleny tajemstvím. Při odvození 3. vrcholu trojúhelníku se počtvrté objevil poměr 7/9.


J. Čihák (Úterý 6. března 2007)  
Pomocí 3. vrcholu p.t. jsem určil pravděpodobné místo, kde bylo kněžiště sv. Martina, později sv. Eligia. Přesná poloha kostela není známa a nenašel jsem ani dobu jeho zániku. Určení místa je tedy fikce, ale mám další důvod tomu věřit. P. Maria pod řetězem, Staroměstská radnice (střed komplexu i věž) a Prašná brána leží v linii, která prochází severovýchodní částí Révového nádvoří v Klementinu. Místo pro stavbu Staroměstské radnice bylo možná určeno protažením spojnice P. Maria a Martin (Eligius). Časem byla linie dále protažena a určeno místo pro stavbu Prašné brány. Sv. Eligius už mohl být zbořený. Tato linie skrývá mystiku i urbanistický záměr. Možná měla určovat směr hlavní staroměstské ulice navazující na nový most.


Nejnovější Novější StaršíNejstarší

PŘIDAT VZKAZ