TISK HLEDÁNÍ PŘIDAT VZKAZ NÁVŠTĚVNÍ KNIHA - FÓRUM
 
Nejnovější Novější StaršíNejstarší
J. Čihák (Středa 1. října 2008)  
Svatý Jan na (ve) Fraze se píše Sao Joao em Fraga. Vypadalo to hezky a skončilo mrzutě. Nevadí, těch Frag je na P. p. hodně. Germánské náboženství tady patrně zanechalo stopy a tak opět docela věřím, že Ibráhím navštívil v Čechách Fragu a možná zkomolenou Faragu.


J. Čihák (Středa 1. října 2008)  
Smolenská vesnice Vorga má možná základ v praslovanském voržit a ruském vorožíť. Nebo je to splácané z voržit a fraga? Ovšem záhadnější je osada Vorga v Itáli. Latina a italština takové slovo nezná. Germáni šli přes Rusko, Vizigóti zpátky na západ a prošli při tom celou Římskou říši.


Z. Homola (Středa 1. října 2008)  
No, nemám teď čas se těmito věcmi zabývat, ale jednak bych chtěl pořád připomínat slůvko "možná", protože o Žiži víme fakticky jen, že to bylo za Kosmy vyvýšené místo uprostřed města, o jehož účelu se nezmiňuje atd. Nejsem si jist, zda Sao Joao de Fraga neznamená Svatý Jan z Fragy, tj. že to třeba nesouvisí s místem jeho působení. Je nicméně pravda, že Frag je na Pyrenejském poloostrově spousta, v google maps 8.


J. Čihák (Středa 1. října 2008)  
Skála nad městem Vila Real mohla mít význam jako Žiži. Název poustevny Sao Joao de Fraga k tomu navádí. Kopec nad Prahou byl kultovním místem a knížecím stolcem, tedy domnělou Fragou.

-------------------------------------------------

Fraga da Pena
http://benfeita.planetaclix.pt/fraga.htm
http://benfeita.planetaclix.pt/fraga1.htm


J. Čihák (Středa 1. října 2008)  
Jak jsem už dříve napsal slovo fraga má vazbu k staroslověnskému vraža, vraženije-věštění a navíc k slovinskému vraž-věštění. Věštit je srbochorvatsky vražat, polsky wrózyć, ukrajinsky voróžať a rusky vorožíť. Proto mě nepřekvapilo, když jsem v Bulharsku našel město Vraca, v Chorvatsku město Varaždin, v Rusku město Voroněž, v Lotyšsku potok Voroža a v Čechách ves Vraže, jejíž název se velmi podobá staročeskému vražě-los(vrhati losem), což souviselo s předvídáním budoucnosti. V Čechách jsou 4 obce s názvem Vráž a na Šumavě vrch Vráž. Chci jen poukázat na zkutečnosti a možné souvislosti. Je to složitá práce pro dobrého etymologa a historika a tak si to každý musí rozebrat jak umí. Třeba název Varaždin (srovnej s vraža) může napovídat jak se Fraga mohla dočasně změnit na Faraga.


Z. Homola (Úterý 30. září 2008)  
PS: proč souvísí Vila Real s Prahou?


Z. Homola (Úterý 30. září 2008)  
O portugalském Braga jsem psal už ve stati o ethymologii, tehdy jsem našel výklad o původu názvu dle keltského kmene Bracarů (protokeltsky je braka kalhoty), ale bylo tam nápadů víc. Bragas jsou španělsky kalhotky, původ je (dle Wikipedie) z keltského braga a ti to prý převzali od Germánů. S tím synem Odina je to také zajímavé.


J. Čihák (Úterý 30. září 2008)  
Braga - syn Odina a Friggy.

Braga - ruský nápoj z ječmene a chmele vařený k podzimním slavnostem. Germáni se při stěhování Evropou dostali až do jižní Rusi. Kdoví co všechno a kde zanechali ze své kultury.

Braganca - www.google.com/maps?source=cds&q=braganca

fraga - portugalsky 1 skalisko, útes 2 balvan. Nějak to může souviset s kamenným stolcem.


J. Čihák (Úterý 30. září 2008)  
www.google.com/maps?source=cds&q=braga
www.google.com/maps?source=cds&q=fraga


J. Čihák (Úterý 30. září 2008)  
Města Vila Real a Braga v Portugalsku mají podobenství s Prahou. Slovinská obec Pragersko leží v oblasti, kudy táhli Ostrogóti, Vizigóti, Vandalové a Hunové. V Čechách také sídlili Germáni, před usazením národů Durynkové, ale oblast zůstala nestabilní.


J. Čihák (Sobota 27. září 2008)  
Mapa stěhování národů
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Invasions_of_the_Roman_Empire_1.png


Z. Homola (Sobota 27. září 2008)  
OK, omlouvám se, neověřil jsem si to.


J. Čihák (Sobota 27. září 2008)  
Vizigóti vtrhli roku 414 do Galie a Hispánie. Roku 711 byli poraženi od Arabů a jejich říše zanikla. Za tři století panování na Iberském poloostrově po nich zůstalo mnoho stop a něco pravděpodobně až dodnes. Jsou to patrně místopisné názvy obsahující slovo fraga nebo podobné tvary, které se zdají být zkomoleninami od fraga. Vizigóti měli svůj jazyk a písemnictví. První písemná germánská památka Wulfilova kronika z 2.pol.4.stol. je psána gótským jazykem. Bylo by dobré vyhledat po celé Evropě názvy Fraga a všechno co se jim podobá. Ovšem jenom přes lingvistiku cesta k cíli asi nepovede. Bude nutné zkoumat všestranně historii oněch míst. Zatím se do toho pouštět nebudu. Musel bych hledat střípky (spíš tápat) v odborné literatuře a jiných zdrojích a dávat to obtížně dohromady.


Z. Homola (Pátek 26. září 2008)  
Opravuju, co jsem říkal o hradišti Levý Hradec (týkalo se to Klučova, nicméně ten nákres stejně neodpovídá popisu, viz:http://www.slovane.cz/view.php?cisloclanku=2008040010). Levý Hradec dle toho nákresu založeného na Borkovského kresbě (http://pleione.asu.cas.cz/~slechta/HISTORIE/lhradec/lhradec.html) měl zevně kamennou plentu a v jiných místech palisádu, dále pak roštový systém s roubením uvnitř a na vnitřní straně valu. Řekl bych ostatně, že dřevěná hradba byla efemérní a jistě se každou chvíli vylepšovala a měnila, alespoň zevní fasáda.
Jak už jsem tu jednou psal, někde jsem našel, že fraga je francouzsky jahoda (už nevím kde, správně je to dnes fraise), hlavně pak latinsky je jahoda fragum, plurál fraga. No nazvané naše město podle toho jistě není, ale Ibrahim to tak mohl chápat. JČ: fraga byla otázka v protogermánštině, ta se asi na Iberském poloostrově neuplatnila.


J. Čihák (Pátek 26. září 2008)  
Pro Filipa. Město Fraga v severovýchodním Španělsku se nachází v pouštní krajině. Je možné, že tam bylo pouštní posvátné místo s věštírnou?

Ještě více zajímavé je portugalské město Vila Real. Nad městem je skála s poustevnou Sao Joao de Fraga. Místo pro orákulum jako stvořené. http://leccos.hu.cz/index.php/clanky/vila_real Zkuste pátrat po historii tohoto záhadného místa a možná to pomůže vysvětlit název Pražského hradu. Myslím, že v tomto fóru máte dost prostoru spřádat hypotézy podle Vašeho zaměření.


Nejnovější Novější StaršíNejstarší

PŘIDAT VZKAZ