TISK HLEDÁNÍ PŘIDAT VZKAZ NÁVŠTĚVNÍ KNIHA - FÓRUM
 
Nejnovější Novější
J. Čihák (Pátek 2. února 2007)  
Úkaz na spojnici Svatováclavská kaple - Kříž - Longin není ojedinělý. Podobné vztahy jsem zjistil mezi kostely sv. Jan Nepomucký na Hradčanech, sv. Jan Křtitel na Malé Straně a sv. Cyril a Metoděj na Novém Městě. Spojnice je mírně zalomená a směřuje do blízkosti Jeruzaléma.

Další podíl vzdáleností blížící se hodnotě 1,777... jsem nalezl mezi kostely sv. Jan Nepomucký na Hradčanech, sv. Jan Křtitel na Malé Straně a sv. Václav na Novém Městě.

Sv. Jan Křtitel, sv. Cyril a Metoděj a sv. Václav leží ve vrcholech rovnoramenného trojúhelníku.


J. Čihák (Pátek 2. února 2007)  
Podíl menší a větší vzdálenosti mezi sousedními svatyněmi se blíží nekonečnému desetinnému číslu 0,777... , které můžeme vyjádřit zlomkem 7/9 nebo 7 lomeno 3 na druhou. Je to asi vedlejší matematický vztah bez významu.

Čísla 1,777... a 0,777... mohou mít nějakou souvislost s křesťanskou symbolikou. Například Pád Jericha a Janova apokalypsa obsahují sedmiček až moc.


J. Čihák (Středa 31. ledna 2007)  
Pythagorejský trojúhelník a mystika

Strany trojúhelníku jsou v poměru 3:4:5. Obvod má 12 dílů. Čísla 3, 4, a 12 mají význam v astrologii. Zvěrokruh je rozdělen na 12 znamení prostřednictvím čtveřice a trojice. Četl jsem, že se tato čísla objevují v prvotní symbolice křesťanství. 3 kříže Kalvárie, 4 evangelisté a 12 apoštolů. K tomu bych přidal 5 knih Mojžíšových.


Zdeněk Homola (Úterý 30. ledna 2007)  
Dík za pěkný příspěvek.
Vašim propočtům věřím stoprocentně, pro jistotu jsem vzdálenosti přeměřil na ortofotomapě Prahy 1 : 5 000 a vyšla čísla podobná (1328 a 2375 m, počítáno od středu tumby sv. Václava). Taky se dá předpokládat, že když se rotundy, které patrně měly obecně znázorňovat nebeskou klenbu a měly zřejmě i astronomickou funkci, stavěly na zelené louce, měla jejich vdálenost nějaký řád. Sám jsem z hlediska různých spojnic žádný jiný smysl umístění Sv. Kříže neobjevil, bylo by zajímavé, kdyby vaše zákonitost měla ještě nějaký další smysl.

Zato ten trojúhelník Matěj - Chabry - Kříž, který jste vyčetl, je podle mě úplný nesmysl. Ono je v této branži opravdu třeba vše kontrolovat, protože někteří autoři si s ničím hlavu nelámou, jak se zdá, jsou dnes samí Kellyové a málo Tychonů... Opravdu nevím, co by tyto stavby mělo spojovat, pokud je nedoplňuje nějaký další smysluplný obrazec; chaberský kostelík je v ďolíku a není odnikud vidět, a hlavně poměr vzdáleností vychází 3 : 4,26 : 5,33, což považuju za propastnou odchylku od 3 : 4 : 5.
Já jsem v pár knihách různé ty obrazce zkoumal a přišly mi většinou zcela nevěrohodné, přitom byly prezentovány se suverénní jistotou (hlavně asi s jistotou, že to nikdo přepočítávat nebude). Jediné, co mohu opravdu potvrdit, jsem uplatnil do toho obrázku v sekci Hypotézy. Sám jsem spoustu obrazců zavrhl kvůli nepřesnosti pár metrů, ono se to na normální mapě nezdá, ale při přímém pohledu (nebo na ortofotomapě) si stačí stoupnout o tři metry vedle a je vše úplně jinak.


J.Čihák (Úterý 30. ledna 2007)  
PYTHAGOROVA VĚTA V JERUZALEMSKÉ LINII

Vycházel jsem ze známého poznatku, že Svatováclavská kaple, rotunda sv. Kříže Menšího a rotunda sv. Štěpána /nyní sv. Longina/ byly postaveny v jedné linii směřující někam na jihovýchod. Vodorovná vzdálenost od Svatováclavské kaple k rotundě sv. Kříže Menšího je 1340 m a k rotundě sv. Štěpána 2380 m. Vzdálenosti nejsou přesné, protože jsem je změřil na mapě. Zkoumal jsem, zda mají nějaký smysl. Nakonec jsem upustil od astronomických úvah a vrátil se ke školní matematice.

Podíl obou vzdáleností 2380/1340 je po zaokrouhlení 1,776119. Hodnota se blíží nekonečnému desetinnému číslu 1,777... , které můžeme vyjádřit zlomkem 16/9. Zlomek nelze zkrátit, ale můžeme ho napsat ve tvaru 4 na druhou lomeno 3 na druhou. Součet čitatele a jmenovatele je 25, což se dá napsat jako 5 na druhou.

Dále stačí troška fantazie a ve zlomku najdeme čtverce nad odvěsnami pythagorejského trojúhelníku. Čtverec nad přeponou je utajen v součtu čitatele a jmenovatele.

Ve vodorovné spojnici mezi uvedenými pražskými svatyněmi je skryta rovnice 5 na druhou rovná se 4 na druhou plus 3 na druhou. Rovnice popisuje vlastnosti pythagorejského trojúhelníku. Poměry jeho stran jsou 3:4:5. Tím se odlišuje od ostatních pravoúhlých trojúhelníků.

A hned se nabízí další souvislost. V pražském astrologicko-geometrickém systému už byl pythagorejský trojúhelník objeven. Jeho strany se blíží poměru 3:4:5. Ve vrcholu pravoúhlých ramen je kostel sv. Matěje v Dejvicích. V dalších vrcholech stojí kostel sv. Jana Křtitele v Chabrech a již uvedená rotunda sv. Kříže Menšího, která je styčným místem tohoto trojúhelníku a spojnice skrývající jeho rovnici.

Je to souhra několika náhod? Nebo to mělo nějaký smysl? Pravděpodobnost objasnění je malá.


Zdeněk (Neděle 31. prosince 2006)  
Ahoj, no klenoty tu nejsou, ale co není, může být. Komerční to asi nebude, i když, pokud by kynuly milióny, můž nás to zkazit ;), ale to až bude japonská atd. verze. Proberem to u piva. Možná dáme kýžené informace o otvírací době a vstupném jako odkaz na příslušnou sekci stránek Hradu.


Olegos (Neděle 31. prosince 2006)  
ahoj, je to záslužné a zajímavé, možná by se hodily i obrázky z míst, kam se veřejnost nedostane, korunovační klenoty atp. (já to tu nemohl najít, třeba to někde tady je). Taky by tu asi měly být praktické návštěvnické informace, jak a kde a kdy je otevřeno, kolik stojí vstupné, kde se dá občerstvit a za kolik - to jsou věci, které lidi většinou zajímají. Třeba prokliky s názvem Návštěvní řád, Občerstvení... Napadají mě pak další věci komerčního charakteru, ale vím, že o to vy asi nestojíte a tak je ani neventiluji. Hodně zdaru!


Zdeněk (Sobota 30. prosince 2006)  
Vítám vás v knize návštěv.
Stránky o Pražském hradu jsou zatím ve fázi testovací verze, budu vděčný za věcné připomínky k obsahu a upozornění na chyby programu.


Nejnovější Novější

PŘIDAT VZKAZ