Zdeněk Homola (Úterý 30. ledna 2007)
Dík za pěkný příspěvek.
Vašim propočtům věřím stoprocentně, pro jistotu jsem vzdálenosti přeměřil na ortofotomapě Prahy 1 : 5 000 a vyšla čísla podobná (1328 a 2375 m, počítáno od středu tumby sv. Václava). Taky se dá předpokládat, že když se rotundy, které patrně měly obecně znázorňovat nebeskou klenbu a měly zřejmě i astronomickou funkci, stavěly na zelené louce, měla jejich vdálenost nějaký řád. Sám jsem z hlediska různých spojnic žádný jiný smysl umístění Sv. Kříže neobjevil, bylo by zajímavé, kdyby vaše zákonitost měla ještě nějaký další smysl.

Zato ten trojúhelník Matěj - Chabry - Kříž, který jste vyčetl, je podle mě úplný nesmysl. Ono je v této branži opravdu třeba vše kontrolovat, protože někteří autoři si s ničím hlavu nelámou, jak se zdá, jsou dnes samí Kellyové a málo Tychonů... Opravdu nevím, co by tyto stavby mělo spojovat, pokud je nedoplňuje nějaký další smysluplný obrazec; chaberský kostelík je v ďolíku a není odnikud vidět, a hlavně poměr vzdáleností vychází 3 : 4,26 : 5,33, což považuju za propastnou odchylku od 3 : 4 : 5.
Já jsem v pár knihách různé ty obrazce zkoumal a přišly mi většinou zcela nevěrohodné, přitom byly prezentovány se suverénní jistotou (hlavně asi s jistotou, že to nikdo přepočítávat nebude). Jediné, co mohu opravdu potvrdit, jsem uplatnil do toho obrázku v sekci Hypotézy. Sám jsem spoustu obrazců zavrhl kvůli nepřesnosti pár metrů, ono se to na normální mapě nezdá, ale při přímém pohledu (nebo na ortofotomapě) si stačí stoupnout o tři metry vedle a je vše úplně jinak.