Jan Cinert (Pondělí 15. března 2021)
Také jsem článek už četl. Nález je velkým úspěchem. Jen ten článek, či vůbec historická interpretace od archeologů, je zase obvyklá.

"... patřila k nejvyšším společenským vrstvám z rodu Přemyslovců". Přirozená hranice daná rozvodím mezi krajinami Pragou a Čašou je u Kbel, takže Vinoř náleží už do Čaši, později Psovska, nikoli do přemyslovské Pragy. Podle území by tedy patřila do rodu knížete Slavibora, otce kněžny Ludmily.

Další potíž je, že pohřebiště se se sídlištěm vylučuje. Takže pohřeb byl vykonán před vznikem hradiska, které je ostatně podle sběrů datováno do 11.-12. století, zatímco podle šperků náleží hrob do konce 9. až poč. 10. století.

Takže pokud se najdou v místě ještě jiné hroby, bude toto pohřebiště náležet blízkému sídlišti v dosud neznámé poloze. Pokud je hrob ojedinělý, pak "princezna" zemřela na cestě a mohla by případně, i podle přítomných šperků, být nevěstou provdávanou neznámo kam a neznámo odkud.

Jak je vidět, více se k tomu dá zjistit jen na základě dalších výzkumů a pokračujících genetických výzkumech i jiných nepřemyslovských ostatků. Což je na dlouhé lokte a do té doby se budou vydávat takovéhle poněkud ukvapené články, které chtějí zaujmout zmínkami o Přemyslovcích Bořivojovi a Ludmile.