Jan Cinert (Středa 27. ledna 2021)
Myší díru musel vytvořit potůček stejně starý, jako Brusnice. Vylámání jen pro pěší nebylo ve středověku myslitelné kvůli pracnosti. To by raději obcházeli jinudy. To, že pak byla rozšířena pro vozy, svědčí o předchozí stezce pro pěší.

Myslím si, že se sesuvy je to obráceně. Přírodní sesuv odhalí skalní výchozy se žilami nerostů a pak teprve se začne kutat. Před 10. stoletím, které míníme, když řešíme cestu, se mohla těžit jen železná ruda.

Těmi cestami spolu s brody a přívozy jsem se dost zabýval a udělal podrobný plánek do knihy. Šlo o to, že když Bořivoj nasadil Prahu na cestu od brodu, musela vzniknout cesta Prahu obkružující do dnešní Mostecké. Pak Boleslav I. rozšířil opevnění a zabral i prostor Mostecké, právě aby mu neproclení neutíkali kolem. Tak se začal používat újezdský brod a cesta vedla dále tam, jak jsem uvedl. Po dalším rozšíření opevnění na jih k Helichově ulici se to stalo neprůchodné a začal se používat bubenský brod. To vše se obtisklo do původní parcelace, která je dodnes z části dochována.