ZH (Středa 27. ledna 2021)
Já mám tedy námitky.

Myší díra byla prohloubena až Valdštejnem, před tím bůh ví, možná tam byla nějaká průrvička s pěšinkou, ale podle Sadelera tam byl v masivu letenské stráně prolámán umělý hluboký koridor se svislými stěnami. I teďka je cesta hodně strmá, natož před tím.

Reliéf malostranské kotliny před tisíci a více lety vypadal určitě úplně jinak, nahoře byly doložené cihelny, resp. cihelna, nejspíš rozsáhlé, před tím asi lomy na pevnější sedimenty. Není důvod, aby třičtvrtěkilometrový Malostranský potok vznikající z pár pramenů, vyhloubil tak rozsáhlou a širokou kotlinu. Takže by tam klidně pozvolně stoupající cesta mohla vést, i dnes ten sklon nad nemocnicí není tak neschůdný, oproti třeba Janskému vršku, neřkuli Myší díře.

Stráně pod Hradčany a Hradem byly jistě zesvisleny lomovou činností, třeba už za Keltů.

No a mám ještě jednu hypotézu, možná jsem to tu už psal, to ovšem vy konzervativní historici pochopitelně nepřipustíte :-).
Brusnice teče širokým pozvolným údolím až k barokní hradbě nad Novým Světem, která je jaksi obráceně (směrem do města je o deset metrů vyšší).Tam tedy jistě byly cihelny, cihelna byla i nad hradbou, myslím ještě v 19. století. U Bruské brány je další 10metrový skok, tentokrát už do hradního příkopu, který byl vyhlouben za POII, kdy byl prohlouben i dříve existující západní hradební příkop, jistě jej též zaplavili či zabahnili. Brusnice od oné hradby nad Novým Světem místo dosavadním údolím teče jakoby prostředkem hřbetu jazyka, vyplazeného až do Holešovic, přijde mi divné, že by si nenašla lepší způsob, jak téct dolů k řece, no a ta hříšná doměnka je, že tekla oním příčným příkopem na Malou Stranu, kde tedy vymlela spodní část malostranské kotliny. Do nynějšího koryta, tedy Jeleního příkopu, který je rovný jak střela, byla svedena až za POII.