ZH (Úterý 10. listopadu 2009)
No trochu bych se ohradil, chtěl jsem pochopitelně, aby stránky byly hodnotné ;-). O brodech je v nich ale jen pár řádků.
Jak byly brody umístěny a v jaké době který (které) mi taky vrtalo v hlavě, leckdo o tom píše s podivuhodnou jistotou, kterou ale mít nemůže. Jediné validní, co jsem našel, je Homannova vojenská mapa z r. 1743 (viz), kde jsou zakresleny dobové přívozy (Bac) a brod (Gué) - ten je pod Štvanicí, někde proti dnešnímu karlínskému kostelu. To ale neznamená nic jiného, než že tam vojsko mohlo přebrodit. (Mimochodem je tam již přemostění v místě Střeleckého ostrova, to jsem nevěděl.)
Někdo psal o brodu mezi Levým a Pravým Hradcem, nevím, jestli se tomu dá věřit, řeka tam meandruje v kaňonu. Vůbec jsme tady nediskutovali o přívozech.
U Závisti taky musel být organizovaný přechod přes řeku, přinejmenším v době, kdy byla obydlená.
Že oblasti vltavských ostrovů poskytovaly výborné podmínky pro brodiště je logické, umístění ostrovů se ovšem po velkých povodních měnilo (nebyly pochopitelně opatřeny regulací). Nicméně oblast ostrovů v Tróji, v Libni, u Poříčí, ve vnitřní Praze byla pro brod jistě ideální. Kdoví, jestli nebyl kdysi ostrov v oblasti Karlova mostu, proč by byl brod tam a ne třeba v oblasti Střeleckého ostrova, ostrov byl jistě vítaný...

Neumím si představit, jak to v těch nejstarších dobách bylo - jestli se Vltava dala přebrodit v Pražské kotlině na mnoha místech, kdo by se cpal zrovna přes opevněná mýta? No, jak jsem psal v textu, ostrožna, na které je nyní Pražský hrad, poskytovala kruhový rozhled na všechny potenciální pražské brody!
Nevím, jaký byl kde a kdy kolem Vltavy terén - bažiny, porost atd., představuji si, že trasy přes vnitropražské brody byly navedeny na stezku přes Pražský hrad, brod přes Štvanici chránilo Hradíštko na Poříčí. Jak to bylo v Libni a Tróji nevím, snad tam byly ty bažiny...