Z. Homola (Sobota 20. září 2008)
Slované údajně začli přicházet do české kotliny krátce po roce 500, v malých skupinkách a postupně. Tak praví archeologické nálezy. Písemné doklady o tom nejsou, Římany toto etnikum nezajímalo, neohrožovalo je, byť jsou názory, že některé Římany popsané národy byli Slované. Slované zde nahradili odšedší Germány. Ovšem někde se uvádí, že po svém příchodu mohli Slované tvořit tak jednu pětinu až desetinu obyvatelstva (nevím, z jakých zdrojů pramení toto tvrzení). Praslované měli být rusí. Kelty popisovali Římané jako plavovlasé a modrooké (kosmetické firmy dnes uvádějí "typ keltský - pleť světlá, pihy silné a vlasy rezavé, oči většinou modré", ostatně viz dnešní Irové). Germáni - to nevím, popis árijské rasy známe, modroocí blondýni, ovšem téměř 50 procent Němců má keltskou krev dle genetických výzkumů.
Kde se tedy vzali oni Ibrahimovi Bújímové - snědí a černých vlasů? To nevím, napadají mě jen další spekulace.
Není mi jasné, když v době stěhování národů kolem Čech zuřil Atilla atd. a celá Evropa se otřásala, že někdo toto skvělé útočiště uprostřed hor a pralesů jen tak opustil a vyklidil místo primitivním Slovanům. Nebo je nechal infiltrovat a postupně převládnout, když byla taková nouze o životní prostor (druhý motiv stěhování). Hm, třeba elita prchla či šla za lepším, kdo se k ní přidal, šel taky, a zůstaly méně agilní rody disperzně roztroušené. Myslím ale, že velkou roli mohly hrát epidemie (mor ap.), které mohly mocenské centrum vylidnit (kdybychom trochu překroutili poselství oné Kristiánovy hadačky, ta mohla třeba říct: morová rána vyklidila můj hrad nad trhem u brodu, běžte tam, dokud je volný, tam budete mít své sídlo, budu vám spravedlivě vládnout (z čeho bych jinak byla živa, ostatně s vámi to budu umět líp než s těmi mocichtivými Germány, taky už nejsem nejmladší, a zbavit se jich mě vyčerpalo) ;). O Slovanech se uvádí, že kněz měl větší vliv než náčelník.
No, chci tím říct, že zdá se nedošlo k odchodu všech Germánů a následnému příchodu praotce Čecha s jeho národem, ale že šlo o postupnou inflitraci, a tak předslovanský původ názvu Praha se zdá být oprávněný.