Zdeněk (Středa 7. února 2007)
Kvality map jsou opravdu problmeatické, jak jsem tady popisoval, nelišily se jen absolutní vzdálenosti při přepočtu udávaného měřítka, ale i poměry.
Jako hlavní bod kostela jsem bral střed polokruhového zakončení kněžiště, kde je zpravidla hlavní oltář a na střeše křížek. U Sv. Víta je to sporné, je tam jednak střed rotundy, kněžiště baziliky a katedrály, které se navzájem liší; za ústřední bod se však u všech označuje hrobka sv. Václava, jejíž umístění se nezměnilo.
Přesné body lze najít jedině na ortofotomapě, člověk by také řekl, že by měla být nejpřesnější, ale nejsem si tím jist, oni jednotlivé snímky tuším dosazují do geodeticky konsturované mapy kvůli vlastnostem objektivů. Možná by nejpřesnější byla satelitní mapa z Google, i když tuším není zabrána zcela kolmo.
Ač se Praha hemží kostely, já tam pythagorejský trojúhelník nevidím, jsem zvědavý, na co přijdete. Zajímalo by mě, odkud berete informace o zaniklých kostelech, sám taky o několika vím, z hlavy o tom na Arbesově náměstí, na rohu Kaprovky a Valentinské, Sv. Kříže Menšího, který stál vedle rotundy Sv. Kříže směrem k Národní třídě, o kostelíku v Jámě u Václ. nám., kostel Nejsvětější trojice ve Spálené měl románského předchůdce a jeho kněžiště je možná v naší ose, v Petrské čtvrti za kostelem Sv. Petra na východ stál kostel Sv. Pavla, proti vchodu kostela Šimona a Judy stál také kostel, další byl někde kus dál u dnešnho Sv. Ducha, na Vyšehradě byly krom stávajících asi čtyři další atd.
Ale bojím se, že ta bazilika u PM pod řetězem byla dost mimo naši osu.