ZH (Pondělí 13. prosince 2010)
Dík, vlastně už to tu jednou bylo.

Trochu jsem si hrál se SkyMap, upozoňuju, že při základním rozlišení není umístění Slunce vůči obzoru dobře zobrazeno, je třeba se lupou přiblížit a pak je přesně vidět, v jaké fázi východu Slunce je.
SkyMap počítá s refrakcí, je to poznat podle toho, že se opticky při změnách teploty a tlaku mění umístění slunečního kotouče, ovšem při nezměněné altitudě. Tím je vysvětleno, proč je při Sun Rise (východu Slunce), tj. prvním paprsku, altituda -50', ač úhlová velikost Slunce je 32' a altituda by bez refrakce měla být -16'. Refrakce tu tedy činí 34', jestli tomu dobře rozumím. Těchto 34' je svislých, přeneseno na azimut to bude víc, podle ročního období, tedy sklonu dráhy Slunce vůči obzoru.
Jestli jsem dobře porozuměl poslednímu Frantovu vysvětlení, počítá se se Sluncem se středem o 30' nad obzorem, což je kompenzováno refrakcí 30'. Tudíž altituda je 30'. Plus 34' je 64' a to by odpovídalo rozdílu mezi Julií a SkyMap.