J. Čihák (Čtvrtek 7. února 2008)
5/ Gotický kostel sv. Jindřicha a Kunhuty
Založený ve stejném roce jako Nové Město. Tím vznikl pravoúhlý trojúhelník, jehož přepona je totožná se základnou rovnoramenného trojúhelníku. Pravoúhlý trojúhelník byl připojen v době Karla IV. Panovníkovy záliby podporují podezření, že nevznikl náhodně. Odvěsny jsou v poměru 1322m:835m=1,583. To se blíží zlatému řezu 8:5=1,6. Představu o chybách při vyměřování centrálního bodu kostela může poskytnout poměr vzdáleností 1330m:830m=1,602, což odpovídá přeponě o délce 1568 m.

6/ Gotický kostel sv. Ducha
A/ Kostel s přilehlým klášterem byl založen roku 1348. Stavba vytyčila téměř rovnostranný trojúhelník. V dalších vrcholech se nacházely kostely s románským původem. Sv. Havel goticky přestavěný ve 2. čtvrtině 14. století a po dalších úpravách zachovaný dodnes. Dále zaniklý sv. Eligius postavený na místě sv. Martina za Karla IV.

B/ Zároveň vznikl druhý rovnoramenný trojúhelník. Jeho základnu tvoří sv. Vojtěch a románský kostel sv. Jana Křtitele. Základna připojuje již známý pythagorejský trojúhelník z poloviny 13. století. Kostel sv. Ducha stojí v místě, kde se protíná výška rovnoramenného trojúhelníku a kružnice o poloměru Havel(střed kružnice)-Eligius. Zdá se, že tímto způsobem bylo určeno místo pro stavbu a vznikly současně dva zvláštní trojúhelníky.

pokračování...