SLOVNÍK POETOR TEXTOR
Nejnovější Novější StaršíNejstarší Hledání   Přidat názor

Fórum

Čtvrtek 7. září 2006
Zdeněk
Vzkaz pro Přemysla:
Udělal jsem nový systém mísení dlouho- a krátkoslovcí, může mít ještě mouchy, např. krátká slova na konci věty, zatím nevím co s tím a odjíždím na týden pryč.


Pondělí 4. září 2006
P. Slovotvorný
SRANDOPOČTY. Byl jsem několikrát dotazován na používání neologizmů pro početní operace. Proto uvedu příklady. Počítání si můžete zpestřit trochou zábavy.

ŘETĚZACE
Pět řetězeno dvěmi je sedm.

UBRATACE
Z dvanácti ubrány čtyři je osm.
Dvanáct obráno čtyřmi je osm.

MNOŽITACE
Pět množeno třemi je patnáct.

PORCOVACE
Deset porcováno pěti jsou dvě.
Deset porceno pěti jsou dvě.

SAMOČIN
Druhý samočin pěti je dvacetpět.
Pět samočiněno dvěmi je dvacetpět.
Druhý samočin řetězace dvou a tří je dvacetpět.

SAMODĚL
Třetí samoděl z dvacetisedmi jsou tři.
Dvacetsedm samoděleno třemi jsou tři.

SETINEC
Pět setinců ze čtyřiceti jsou dvě.


Úterý 29. srpna 2006
(anonymní)
Pleveták-název pro zahradní plevel.


Sobota 26. srpna 2006
P. Z.
Paroprk /lépe paroprch/ je lokomotiva.


Úterý 22. srpna 2006
P. Slovotvorný
Zamysleli jste se nad záhadnými slovy? Získali jste dojem, že význam většinou předstírají? Je to tak, ve skutečnosti žádný nemají. Avšak vaše fantazie může nějaký význam záhadným slovům najít. Přečtěte si příspěvky do fóra a zkuste to také. Poučte se abstraktními obrázky. Snaživému pozorovateli něco připomenou. Vnímejte podobně záhadné slovo a fantazie vás možná nezklame.


Pátek 18. srpna 2006
Jarmila O.
Pravděpodobný význam: hušpeleň=rosol, drmopiš=píše nečitelně, blašpikula=blafuje, tobouš=měšec, zedirda=díra ve zdi.


Čtvrtek 17. srpna 2006
Zdeněk
Mnozí se ptají, k čemu takový slovník vlastně je. A jen některým srdce zaplesá, jen se na něj prvně podívají. Každý má své gusto. Bohužel humanitně zaměření inťoši po síti sítí moc nebrouzdají a když už, (mám to zdokumentováno) tak v soukromém prostoru mezi svými mozkovými centry a monitorem PC brousí po ero- a pornostránkách.
No - zželelo se mi té shora první skupiny a nabízím exaktní smysl Slovníku divnořečného.
Vážení páni programátoři, webmasteři a webdesigneři, kteří při testování svých aplikací a stránek pořebujete výplňové texty dříve, než vám lajdácký zákazník dodá ty definitivní: místo latinského Lorem Ipsum bez hacku a carek a bohemisticky neumělých pokusů českých autorů nabízím libozvučné texty z dílny Přemysla Slovotvorného - zhola.com/zaslo/lic.php.


Pondělí 7. srpna 2006
P. Slovotvorný
Záhadologové mě upozornili, že opratančík nemůže být nic jiného než vynález J. Cimrmana. Charakteristiku fiktivního stroje naleznete ve slovníku.


Úterý 4. července 2006
Karel
Zalíbilo se mi slovo vrbejdlo. Budu tak nazývat velikonoční pomlázku.


Úterý 27. června 2006
P.Slovotvorný
Do české literatury se zapsaly dvě osobnosti, které prosluly slovotvůrstvím. Byl to lékař, přírodovědec, pedagog a filozof KAREL AMERLING /1807-1884/ a klasik české poezie VLADIMÍR HOLAN /1905-1980/.


Úterý 27. června 2006
P. Slovotvorný
JAKUB HRON METÁNOVSKÝ. Žil v letech 1840-1921. Vystudoval matematiku a fyziku. Prosazoval se jako fyzik, astronom, vynálezce, filozof, básník a lingvista. Tvořil novotvary, které používal ve svých spisech. Nová česky znějící slova měla vlastnosti karikatury. Těžko mohla konkurovat cizím slovům s přizpůsobenou gramatikou a výslovností. Proto Metánovského novotvary upadly v zapomenutí. Připomenu některé z nich. Měravna=geometrie, silozpyt=fyzika, bezdílát=atom, nedrob=molekula, mluno=elektřina, háma=hmota, hámitenstvo=materializmus, zestvoba=existence, Sluno=Slunce, čujba=myšlení, libomudrava=filozofie, Velotava=Vltava a buňát=kalamář.

Vysvětlení novotvaru bezdílát=atom se nabízí samo. Je to bezdílná nebo-li nedělitelná částice. Teprve objev radioaktivity a rentgenového záření koncem 19. a začátkem 20. století přinesl konečný důkaz o tom, že atomy nejsou posledními nedělitelnými částečkami hmoty. Jasnější poznání přinesl pokus Ernesta Rutheforda v roce 1911. Zjistil, že se atomy skládají z jádra a elektronového obalu. R. 1919 jako první rozštěpil jádro atomu dusíku. Metánovského bezdílát tedy vznikl z omylu. Molekulu nazval nedrobem. To je přiléhavé. Molekula je nejmenší částice látky existující ve volném stavu.

Metánovský nazýval elektřinu mluno. Mlno, též mluno, znamenalo blesk. Jsou to zastaralá česká slova. Jejich obměny se vyskytují v dalších slovanských jazycích. Metánovský zaměnil obecný termín elektřina za archaizmus mluno působící tajemným dojmem. Musím podotknout, že v 19. století byla podstata elektrických jevů záhadou. Byly objevovány další projevy elektřiny, ale to nestačilo k hlubšímu poznání. Mnozí se stále spokojovali s fluidovou teorií elektřiny. Domnívali se, že to je nevažitelná látka s fyzikálními vlastnostmi. Jiní uvažovali o záhadném plynu nebo kapalině. Nedivím se, že si Metánovský oblíbil tajemné slovo mluno a běžně ho používal.

Kalamář změnil na buňát. Kalamář je baňatá /buňatá/ lahvička. Odlehlota oběžnicová je nejspíš oběžná dráha a přípojky Sluna jsou planety připojené gravitací ke Slunci. Dvojpravidelné hranatiny jsou pravidelné mnohostěny /hranoly/.

Český jazyk obsahuje mnoho novotvarů. Např. slovo dálnice. Vyslovujeme ho s takovou samozřejmostí jako židle, hrnec a dveře. Jiné navrhované novotvary se neujaly a pravděpodobně zůstanou zapomenuty. Např. rozvid=televize. Znáte zajímavé, neobvyklé nebo zapomenuté novotvary? "Začujbujte" se nad nimi, zkuste si "zalibomudrovat" a napište o nich.



Středa 3. května 2006
Alena
Kaptašil je strašidýlko.


Středa 19. dubna 2006
J.P.
Vzkaz pro M.Š. Hlerník není rozhledna. Je to dalekohled.


Úterý 11. dubna 2006
Zuzana B.
Kotyševec. Nemělo by se to psát botyševec. To by mohl být švec.


Čtvrtek 16. března 2006
Miloš U.
Přívohon může být náhon nebo hřídel. Hátlice zní jako středověká zbraň.


Nejnovější Novější StaršíNejstarší