SLOVNÍK POETOR TEXTOR
Nejnovější Novější StaršíNejstarší Hledání   Přidat názor

Fórum

Pátek 15. října 2010
lavrdon = vězení


Středa 29. září 2010
P. S.
Díky za přízeň. Šmakoláda je asi všechno, co je chutné a oblíbené. Slovo může vyvolat představu čokolády.


Čtvrtek 16. září 2010
mau a elfka
A fandíme Soupisníku divnořečnému moc!
Lorem ipsum v prachu dějin...


Čtvrtek 16. září 2010
mau a elfka
šmakuláda je jasná čokoláda .)


Čtvrtek 5. listopadu 2009
P. S.
Zvířat s hřívou je více, takže těžko říci, které je to pravé. Kdysi jsem uvažoval o významech vlasatec nebo hřejivá peřina a byl mi doporučen význam kartáč na hřívu. Slovo hříveluch se k holubu hřivnáči docela hodí.


Čtvrtek 5. listopadu 2009
(anonymní)
hříveluch - jistě je to holub hřivnáč nebo možná lev? :-))


Čtvrtek 24. září 2009
P. S.
ZH: Když jsem vymyslel název Aceli, zdál se opravdu originální. Nyní je Internet tímto slovem zaplaven. Dokonce vznikla firma Aceli /www.aceli.com/ nabízející služby pro internetové podnikání a počítačové sítě. Název firmy není zkratka.


Pátek 4. září 2009
ZH
No, citací a dokladů o použití zatím moc nemáme ;).
Ale je potěšitelné, že autor v uvedeném odkazu považuje Textor za natolik zavedený, že na něj ani neuvedl odkaz.


Pátek 4. září 2009
P. Slovotvorný
ZH: Našel jsem zajímavé využití generovaného textu Aceli na http://blog.seo-expert.cz/copywriting-v-prikladech. Jedná se o porovnávací ukázku vizuální přítažlivosti textu.


Pátek 4. září 2009
P. Slovotvorný
Iwan: To jsem rád, že slovník opět někoho zaujal a pustil se do zkoumání záhadoslov. Purek (též pórek, pórka, purka, purko a bodec) je nástroj sloužící také k proděravění podrážek, aby se mohly narazit kolíčky. Takže nástroj asi používají sedláři, brašnáři, ševci a jiní řemeslníci pracující s kůží. Nelze se divit, že se název nástroje stal příjmením, které bylo původně přezdívkou připodobňující nějakou lidskou vlastnost k purku. Vaši nemovitost nejspíše vlastnil rolník Purek. Lidé z okolí začali hospodářství nazývat Purka podle majitele. Z toho časem vzniklo pojmenování Na Purce. Je zvláštní, že se nyní nemovitosti říká Na purku. Bylo by správnější Na Purce, ale i to se stává. Lidová mluva bývala dosti proměnlivá. Možností lze vymyslet více. Běžně se říkalo u Purků a z toho časem mohlo vzniknout U purku a Na purku. Můj názor je takový, že vznik názvu přímo podle pracovního nástroje je nepravděpodobný.


Čtvrtek 3. září 2009
Iwan
purek = sedlářské šídlo s kulatým hrotem

("Na purku" se také říká nemovitosti, kterou mám na vesnici:-)


Čtvrtek 3. září 2009
Iwan
blembák = helma (vojenská helma)

Na vojně (1989) jsme toto slovo naprosto běžně používali a dnes jeho význam málo kdo ví.


Pátek 5. června 2009
P. S.
Našel jsem v jednom pražském parku vybledlý nápis ZIXITRON. Datomani asi nemají čas na procházky a proto Zixitron zatím na Internetu není. Za chvíli dočasně přidám nové slovo do slovníku a uvidíme za jak dlouho a kým bude zhltnuto. Pro zajímavost uvádím, že Zixi je čínské město. Slovo zixi je hojně používáno jako pseudonym a našel jsem také názvy. Dále přidám slovo bez významu-ormolex, které na Internetu též zatím není.


Středa 3. června 2009
P. S.
Slova Vebatrol a Webatrol patří do mého počítačového slangu. Nejsem si jistý, jestli i jiní začali tuto přezdívku s radostí používat. Ochrannou známku na slangovou přezdívku nelze dostat. Kdyby to bylo možné, stálo by to 10 tis.Kč a u Googlů by z toho asi dostali kopřivku. Vebatrol i Webatrol může být použitý jako název firmy nebo výrobku, ale tím nikdo není schopen zabránit, aby se dále šířil původní slangový význam slova. Ve slovníku je převaha záhadoslov, která jsou úplně neurčitá. Slova bez významu a konkrétního použití asi nelze autorizovat. Zatím mi není jasné jak to je s ochranou slov s pravděpodobným významem. Zvažuji, co v budoucnu udělám s tajnými slovy, která jsem dosud používal k testování diskrétnosti v síti.


Pátek 29. května 2009
P. S.
Slovo datavod už se též nachází na adrese www.robtex.com. To je zvláštní, některé novotvary se líbí více v cizině než u nás. Vyhledal jsem ve slovníku záhadotvary znějící neobvykle, atraktivně a jazykově jaksi neurčitě. Pomocí vyhledávačů jsem zjistil, že už jsou použity jako pseudonymy, názvy, kódy, www a mail adresy. Našel jsem adresu http://jarazim.webnode.cz. Stránka se také jmenuje Jarazim. Jsem si jistý, že nikdo neví co to slovo znamená, ani já to nevím. Již na začátku jsem počítal s tím, že slova budou využívána k osobnímu prospěchu, ale nepříjemné je, když na nich jiní dovedou přímo vydělat. S tím musíme počítat, říká se, kdo zaváhá nežere. Dále jsem našel informaci, že tarbucha je bubínek s trubkou, ale informace se mi zdá nevěrohodná. Proto slovo zatím ponechám.


Nejnovější Novější StaršíNejstarší