Zdeněk Homola: Hajdy na Hrad

V listopadu 2022 vyšla kapesní knížka v CD box like edici – Hajdy na hrad. Jedná se o podrobný průvodce po Pražském hradu a Karlově mostě se 150 barevnými fotkami a diagramy, včetně čtyřiceti dvou celostránkových snímků. Kniha na křídovém papíře 135 g je šitá, vazba V4 s klopami.

Kniha je částečným přepisem autorových stránek o Pražském hradě, vzniklých v roce 2005 a v letech následujících. Knižní vydání vzniklo hlavně proto, že webové stránky jsou efemérní, jakmile autor přestane, například po smrti, platit webový prostor, jeho majitel je smaže.

Stránky i kniha vznikly z čirého obdivu k těmto památkám, kterými autor projížděl už v kočárku a poté tisícekrát procházel při cestě z dejvického domova do vnitřní Prahy.

První verze knihy byla vydána v omezeném nákladu (limitovaná edice). 22. 2. 2023 vyšlo druhé, opravené a doplněné vydání. Je k mání v běžné distribuci přes agenturu Kosmas:
https://www.kosmas.cz/knihy/520722/hajdy-na-hrad


Ukázky z knihy:

 

V prvním vydání knihy se vyskytlo několik věcných chyb, ve většině výtisků byly v textu alespoň částečně opraveny:

- str. 13: chybné barvy stavebních fází (přelepeno opraveným obrázkem)
- str. 30: chybějící linky šipek; chybně zakončená šipka k Trubačskému schodišti (částečně opraveno)
- str. 71: má být: dnes je vstup na kruchtu přímo z Vladislavského sálu
- str. 99: Corolovo křídlo místo správného Carolovo; Klínová chodba je ve zvýšeném 1. patře
- str. 116: v popisu obrázku má být: Vpravo Kanovnická rezidence ...
- str. 121: Prezidentská vila byla projektována pro prezidenta Beneše, ale postavena byla až na začátku 50. let pro K. Gottwalda


opravená str. 13: